Študijný program realizovaný na Filozofickej fakulte
Prešovskej univerzity v Prešove

STREDOEURÓPSKE ŠTÚDIÁ

Praha – osobitá krása

(Reflexia so študentskej exkurzie, Praha 5.- 9. 11. 2013)

Utorok večer. Nasadám do vlaku. Smer Praha - Hlavní nádraží. Môj cestovateľský duch sa opäť prebúdza a okamžite mnou začínajú prúdiť pocity šťastia a vzrušenia. Praha je krásna. Mám rada Prahu. A tento raz ešte radšej, lebo sa dotýka účasti na udalosti, pre pražskú polonistiku veľmi významnej. Je to medzinárodná konferencia Proměny polonistiky. Tradice a výzvy polonistických studií spojená s vernisážou 90. let pražské polonistiky, ktorú organizovala Katedra středoevropských studií FF Univerzity Karlovy v Prahe. Okrem osobitej krásy historického hlavného mesta nám na dva dni poskytli pohľad na svoju osobitú krásu aj historické priestory Veľvyslanectva Rzeczypospolitej Polskiej, kde sa mimochodom nachádza tak nádherná reprezentačná sála, že sa tu človek jednoducho musí cítiť vznešene.

S mapou v ruke, silou v nohách a veľkou dávkou odhodlania sme navštívili všetky najslávnejšie pýchy mesta, ktoré sa prelínali so zaujímavými konferenčnými prednáškami venovanými polonistike, nielen pražskej, ale aj tej stredoeurópskej, jej tradícii, perspektívam, smerom v lingvistike a literárnej vede. Možnosť ohliadnuť sa 90 rokov dozadu sme mali prostredníctvom fotografie, súčasnosť poľskej školy reportáže nám bola zase predstavená Wojciechom Tochmanom a Mariuszom Szszygielom.

Smiech, príjemná atmosféra, všetko je akési dokonalé. Praha nemá chybu. Ešte aj to počasie nám hralo do karát. Vravím si, že určite treba zažiť ten pocit, kedy vedomosti nadobudnuté na akademickej pôde slúžia ku spoznávaniu takýchto miest. Lebo presne viem, čo túžim vidieť a v budovách a sochách už nevidím len kameň, či muzeálny exponáty... Opúšťam Kaviareň Slávia, hlavu mám plnú inšpirácií, usmievam sa pri pomyslení na Dalího surrealizmus, ktorý je dobré obzrieť si v skvelej spoločnosti a teším sa, že som mohla byť súčasťou... Vystupujem z vlaku. Môj cestovateľský duch je ukojený.

Daniela Ďurišková, Stredoeurópske štúdiá, 2. ročník