Študijný program realizovaný na Filozofickej fakulte
Prešovskej univerzity v Prešove

STREDOEURÓPSKE ŠTÚDIÁ

Exkurzia do Bratislavy (alebo keď východ mieri na západ)

V dňoch 17. až 19. 5. 2015 sme sa my – Monika Sekeráková, Lenka Kubeníková, Veronika Bogdaňová, Oľga Zhurylo – spolu s docentkou Vojtekovou zúčastnili exkurzie po našom hlavnom meste, ako aj školenia na Korpusovom oddelení Jazykovedného ústavu Ľ. Štúra SAV. Všetky sme študentkami programu Stredoeurópske štúdiá (1. – 2. ročník) a exkurzie sme sa mohli zúčastniť vďaka financovaniu z projektu Visegrad University Studies Grant.


Read more...

Z Rzeszowa do Prešova cesta blízka...

Znie to ako začiatok ľudovej piesne z poľsko-slovenského pohraničia, ale tú sme si zaspievali až po ukončení zaujímavého programu hostí z Rzeszowskej univerzity, ktorí vystúpili v rámci festivalu v časti Akadémia literatúry. Najprv, v pondelok večer v kaviarni Christiania sa konal literárno-umelecký večer, ktorí otvorili dva vstupy do umeleckých časopisov. Poľsko-rzeszowské šťastné trináste číslo slovenského časopisu Enter predstavil jeho šéfredaktor Richard Kitta.


Read more...

Medzinárodný vedecký seminár

Srdečne Vás pozývame na medzinárodný vedecký seminár Slavistika – areálová slavistika – stredoeurópske štúdiá, ktorý sa pri príležitosti 20. výročia založenia Katedry slavistiky na Filozofickej fakulte Prešovskej univerzity v Prešove uskutoční 4. októbra 2013.

Program seminára si môžete stiahnuť TU.

Prednášky hosťujúcich profesorov

Milí študenti, vážení kolegovia,

pozývame Vás na cyklus prednášok hosťujúcich profesorov, ktorý sa realizuje vďaka finančnej podpore Visegrad Fund (VUSG No. 61200006).

Prednášky sa budú konať v m. č. 234 (1. poschodie, pri Katedre geografie FHPV).

Jazyk prednášok: poľština a čeština


PROGRAM PREDNÁŠOK

STREDA (2.10.2013)

8:00 –  8:45  Doc. Lajos Pálfalvi (PPKE Piliscsaba, Maďarsko): W. Gombrowicz  a B. Schulz

8:55 – 11:25 Prof.


Read more...

V Prahe vďaka grantu V4

Ako študentka stredoeurópskych štúdií na Filozofickej fakulte Prešovskej univerzity v Prešove som sa zúčastnila odbornej konferencie a exkurzie v Prahe, organizovanej cez projekt V4, s ktorou univerzita spolupracuje.


Read more...

Praha – mesto prívlastkov

(Reflexia o študentskej exkurzii, Praha 5. – 9. 11. 2013)  

Praha, mesto samých pozitívnych prívlastkov a turistov, medzi ktorých som patrila aj ja na skvelé tri dni, ktoré mi boli umožnené vďaka odboru Stredoeurópske štúdia a šikovným ľuďom, ktorí ešte úplne nezanevreli na nás nezodpovedných študentov. Tri dni konferencie, pri príležitosti výročia 90.


Read more...

Praha – osobitá krása

(Reflexia so študentskej exkurzie, Praha 5.- 9. 11. 2013)

Utorok večer. Nasadám do vlaku. Smer Praha - Hlavní nádraží. Môj cestovateľský duch sa opäť prebúdza a okamžite mnou začínajú prúdiť pocity šťastia a vzrušenia. Praha je krásna. Mám rada Prahu. A tento raz ešte radšej, lebo sa dotýka účasti na udalosti, pre pražskú polonistiku veľmi významnej. Je to medzinárodná konferencia Proměny polonistiky. Tradice a výzvy polonistických studií spojená s vernisážou 90.


Read more...

Krakov – mesto mnohých prekvapení

(Reflexia o študentskej exkurzii, Krakov 22. – 24. 10. 2013)

Krakov, bývalá kráľovská metropola Poľska, patrí k najkrajším historickým mestám v Európe. Má 750 000 obyvateľov ku ktorým je nutné pripočítať ďalších 100 000 študentov. Býval a stále je domovom známych umelcov, spisovateľov, hudobníkov. Krakov bol počas druhej svetovej vojny najmenej poškodený a približne 500 rokov bol hlavným mestom a sídlom poľských kráľov.


Read more...

Slavistika – areálová slavistika – stredoeurópske štúdiá

Fotogaléria (AVS CCKV PU v Prešove)
Video (AVS CCK PU v Prešove)

Dvadsaťročné jubileum, ale najmä perspektívny rozvoj.

Je piatok, 4. október 2013, deväť hodín ráno a slnko svojimi lúčmi prebúdza budovu Filozofickej fakulty Prešovskej univerzity. Nič netuší...


Read more...